Τμήμα Ιστορίας - Διδάσκοντες
Διδάσκοντες

Καθηγητές

Ψαλλίδας Γρηγόριος
Σύγχρονη Πολιτική Ιστορία Ψαλλίδας Γρηγόριος
Αγγελάκος Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού
ΠαιδαγωγικάΑγγελάκος Κωνσταντίνος
Καραπιδάκης Νικόλαος
Ιστορία της Μεσαιωνικής Δύσης και μεταφορά δυτικών θεσμών στην Ανατολική ΜεσόγειοΚαραπιδάκης Νικόλαος
Ανωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
Ιστορική ΓεωγραφίαΑνωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
Χαρλαύτη Τζελίνα
Ναυτιλιακή Ιστορία Χαρλαύτη Τζελίνα

Αναπληρωτές Καθηγητές

Ευσταθίου Αθανάσιος
Αρχ. Ελληνική Γλώσσα και ΓραμματείαΕυσταθίου Αθανάσιος
Νικολαΐδης Θεοδόσιος
Nεότερη Eυρωπαϊκή IστορίαΝικολαΐδης Θεοδόσιος
Γιαρένης Ηλίας
Ιστορία της Βυζαντινής ΠαιδείαςΓιαρένης Ηλίας
Βαϊόπουλος Βάιος
Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας
Λατινική Γλώσσα και ΓραμματείαΒαϊόπουλος Βάιος
Σμπόνιας Κωνσταντίνος
Πολιτισμοί του Αιγαίου με δυνατότητα διδασκαλίας των πολιτισμών της Εγγύς Ανατολής Σμπόνιας Κωνσταντίνος

Επίκουροι Καθηγητές

Δαμηλάκου Μαρία
Ιστορία της Αμερικανικής Ηπείρου με έμφαση στους νεότερους ΧρόνουςΔαμηλάκου Μαρία
Κράλλη Ιωάννα
Ιστορία του Ελληνιστικού ΚόσμουΚράλλη Ιωάννα
Βασιλείου Φώτης
Βυζαντινή ΙστορίαΒασιλείου Φώτης
Βάκη Φωτεινή
Ιστορία της ΦιλοσοφίαςΒάκη Φωτεινή
Λαΐου Σοφία
Οθωμανική Ιστορία με δυνατότητα διδασκαλίας Οθωμανικής ΠαλαιογραφίαςΛαΐου Σοφία
Ματαράγκα Καλομοίρα
Αρχαία Ελληνική ΙστορίαΜαταράγκα Καλομοίρα
Σβέρκος Ηλίας
Ρωμαϊκή Ιστορία Σβέρκος Ηλίας
Καπετάνιος Ανδρέας
Αρχαιολογία του χώρουΚαπετάνιος Ανδρέας

Λέκτορες

Μαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
Ιστορία ΤέχνηςΜαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
Τζάκης Διονύσιος
Ιστορία της Ελληνικής ΕπανάστασηςΤζάκης Διονύσιος

Συμβασιούχοι Διδάσκοντες

Γαλάνη Κατερίνα
Γαλάνη Κατερίνα
Κοτσώνης Αντώνης
Κοινωνική ΑνθρωπολογίαΚοτσώνης Αντώνης
Αλεξάκη Λητώ
ΑγγλικάΑλεξάκη Λητώ
Κοκκομέλης Νίκος
ΙστοριογραφίαΚοκκομέλης Νίκος

ΕΕΔΙΠ

Αθανασοπούλου Ιωάννα
Αθανασοπούλου Ιωάννα
Μπότσης Μιλτιάδης
Μπότσης Μιλτιάδης
Αυγέρη Αγγελική
Γερμανική ΓλώσσαΑυγέρη Αγγελική
Στιάστνα Μπλάνκα
Γαλλική Γλώσσα Στιάστνα Μπλάνκα

ΕΤΕΠ

Μπέττχερ Κλάουντια
Μπέττχερ Κλάουντια

Διατελέσαντες Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Γραμματική Αλατζόγλου - Θέμελη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Ευδοκία Ολυμπίτου
Πέτρος Πιζάνιας
Ευάγγελος Πρόντζας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης
Kωνσταντίνος Xρονόπουλος

Ομότιμοι Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Πέτρος Πιζάνιας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης


Νέα
15ο Συνέδριο της HEIRNET (History Educators Research Network)
Δημοσίευση: 17-01-2018 12:04
Συνημμένα αρχεία
    HEIRNET 2018 Circular
Mέγεθος: 658.94 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF
    HEIRNET 2018 Flyer
Mέγεθος: 581.25 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF
4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ιστορικού Ντοκιμαντέρ
Δημοσίευση: 03-11-2017 12:46
Συνημμένα αρχεία
    Αίτηση Συμμετοχής
Mέγεθος: 54.5 KB :: Τύπος: Kείμενο Word
    Έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας
Mέγεθος: 258.59 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF
    Ανακοίνωση Διαγωνισμού
Mέγεθος: 195.97 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF

ICA