Τμήμα Ιστορίας - Διδάσκοντες
Διδάσκοντες

Καθηγητές

Ανωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
ΦΕΚ: 39/18.2.2000, τ. ΝΠΔΔ
Ιστορική Γεωγραφία
Ανωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
Καραπιδάκης Νικόλαος
ΦΕΚ: 180/9.8.2001, τ. ΝΠΔΔ
Ιστορία της Μεσαιωνικής Δύσης και μεταφορά δυτικών θεσμών στην Ανατολική Μεσόγειο
Καραπιδάκης Νικόλαος
Χαρλαύτη Τζελίνα
ΦΕΚ: 1058/03-11-2010, τ. Γ΄
Ναυτιλιακή Ιστορία
Χαρλαύτη Τζελίνα
Ψαλλίδας Γρηγόριος
ΦΕΚ: 541/12-06-2015, τ. Γ΄
Σύγχρονη Πολιτική Ιστορία
Ψαλλίδας Γρηγόριος
Αγγελάκος Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής Πρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού
ΦΕΚ: 1309/13-12-2017, τ. Γ΄
Παιδαγωγικά
Αγγελάκος Κωνσταντίνος
Ευσταθίου Αθανάσιος
Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας
ΦΕΚ: 120/09-02-2018, τ. Γ΄
Αρχ. Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
Ευσταθίου Αθανάσιος
Βαϊόπουλος Βάιος
ΦΕΚ: 62/29-01-2019, τ. Γ΄
Λατινική Γλώσσα και Γραμματεία
Βαϊόπουλος Βάιος

Αναπληρωτές Καθηγητές

Σμπόνιας Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας
ΦΕΚ: 694/03-07-2013, τ. Γ΄
Πολιτισμοί του Αιγαίου με δυνατότητα διδασκαλίας των πολιτισμών της Εγγύς Ανατολής
Σμπόνιας Κωνσταντίνος
Λαΐου Σοφία
ΦΕΚ: 1423/09-12-2013, τ. Γ΄
Οθωμανική Ιστορία με δυνατότητα διδασκαλίας Οθωμανικής Παλαιογραφίας
Λαΐου Σοφία
Νικολαΐδης Θεοδόσιος
ΦΕΚ: 123/03-02-2014, τ. Γ΄
Nεότερη Eυρωπαϊκή Iστορία
Νικολαΐδης Θεοδόσιος
Γιαρένης Ηλίας
ΦΕΚ: 590/23-06-2017, τ. Γ΄
Ιστορία της Βυζαντινής Παιδείας
Γιαρένης Ηλίας

Επίκουροι Καθηγητές (μόνιμοι)

Ματαράγκα Καλομοίρα
ΦΕΚ: 885/06-11-2007, τ. Γ΄
Αρχαία Ελληνική Ιστορία
Ματαράγκα Καλομοίρα
Βάκη Φωτεινή
ΦΕΚ: 883/22-09-2016, τ. Γ΄
Ιστορία της Φιλοσοφίας
Βάκη Φωτεινή

Επίκουροι Καθηγητές

Δαμηλάκου Μαρία
ΦΕΚ: 541/12-06-2015, τ. Γ΄
Ιστορία της Αμερικανικής Ηπείρου με έμφαση στους νεότερους Χρόνους
Δαμηλάκου Μαρία
Κράλλη Ιωάννα
ΦΕΚ: 576/24-06-2016, τ. Γ΄
Ιστορία του Ελληνιστικού Κόσμου
Κράλλη Ιωάννα
Βασιλείου Φώτης
ΦΕΚ: 39/23-01-2018, τ. Γ΄
Βυζαντινή Ιστορία
Βασιλείου Φώτης
Καπετάνιος Ανδρέας
ΦΕΚ: 39/23-01-2018, τ. Γ΄
Αρχαιολογία του χώρου
Καπετάνιος Ανδρέας

Λέκτορες

Μαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
ΦΕΚ: 1067/12-12-2011, τ. Γ΄
Ιστορία Τέχνης
Μαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
Τζάκης Διονύσιος
ΦΕΚ: 1415/06-12-2013, τ. Γ΄
Ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης
Τζάκης Διονύσιος

Συμβασιούχοι Διδάσκοντες

Κοτσώνης Αντώνης
Κοινωνική ΑνθρωπολογίαΚοτσώνης Αντώνης
Αλεξάκη Λητώ
ΑγγλικάΑλεξάκη Λητώ
Κοκκομέλης Νίκος
ΙστοριογραφίαΚοκκομέλης Νίκος

Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (ΕΔΙΠ)

Αθανασοπούλου Ιωάννα
Ιστορική Δημογραφία και Ιστορική ΓεωγραφίαΑθανασοπούλου Ιωάννα
Κουργιαντάκης Χαράλαμπος
Παιδαγωγικά-Διδακτική της ΙστορίαςΚουργιαντάκης Χαράλαμπος
Μπότσης Μιλτιάδης
Συντονιστής Διοικητικών Υπηρεσιών και Σύμβουλος Διοίκησης
Μπότσης Μιλτιάδης

Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό (ΕΕΠ)

Αυγέρη Αγγελική
Γερμανική ΓλώσσαΑυγέρη Αγγελική
Στιάστνα Μπλάνκα
Γαλλική ΓλώσσαΣτιάστνα Μπλάνκα

Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό (ΕΤΕΠ)

Μπέττχερ Κλάουντια
Μπέττχερ Κλάουντια

Ακαδημαϊκοί Υπότροφοι

Κορρέ Κατερίνα Β.
Μεσαιωνική Δύση - ΛατινοκρατίαΚορρέ Κατερίνα Β.
Πούλου Αγγελική
Ιστορία του ΘεάτρουΠούλου Αγγελική
Στρόλογγα Πολυξένη
Αρχαία Ελληνική Γραμματεία: Ιστοριογραφία από τις απαρχές στην Κλασική ΠερίοδοΣτρόλογγα Πολυξένη
Χουρχούλης Διονύσιος
Ιστορία των Διεθνών ΣχέσεωνΧουρχούλης Διονύσιος
ESPA

Η διδασκαλία από ακαδημαϊκούς υπότροφους υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης "Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2018-2019 στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο", η οποία χρηματοδοτείται από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» που συνχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους.

Διατελέσαντες Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Γραμματική Αλατζόγλου - Θέμελη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Ευδοκία Ολυμπίτου
Πέτρος Πιζάνιας
Ευάγγελος Πρόντζας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης
Kωνσταντίνος Xρονόπουλος

Ομότιμοι Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Πέτρος Πιζάνιας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης


Νέα
Πρόγραμμα εξετάσεων (.v7)
Δημοσίευση: 15-05-2019 10:17 | Ενημέρωση: 05-06-2019 21:35
Συνημμένα αρχεία
    Πρόγραμμα εξετάσεων [.v7]
Mέγεθος: 206.21 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF

ICA