Διδάσκοντες

Καθηγητές

Ανωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
Κοσμήτορας της Σχολής Ιστορίας και Μετάφρασης - Διερμηνείας
Ιστορική ΓεωγραφίαΑνωγιάτης-Πελέ Δημήτριος
Χαρλαύτη Τζελίνα
Ναυτιλιακή Ιστορία Χαρλαύτη Τζελίνα
Ψαλλίδας Γρηγόριος
Σύγχρονη Πολιτική Ιστορία Ψαλλίδας Γρηγόριος
Καραπιδάκης Νικόλαος
Εσωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Ιδρύματος
Ιστορία της Μεσαιωνικής Δύσης και μεταφορά δυτικών θεσμών στην Ανατολική ΜεσόγειοΚαραπιδάκης Νικόλαος

Αναπληρωτές Καθηγητές

Ευσταθίου Αθανάσιος
Αρχ. Ελληνική Γλώσσα και ΓραμματείαΕυσταθίου Αθανάσιος
Νικολαΐδης Θεοδόσιος
Nεότερη Eυρωπαϊκή IστορίαΝικολαΐδης Θεοδόσιος
Αγγελάκος Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού
ΠαιδαγωγικάΑγγελάκος Κωνσταντίνος
Βαϊόπουλος Βάιος
Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας
Λατινική Γλώσσα και ΓραμματείαΒαϊόπουλος Βάιος
Σμπόνιας Κωνσταντίνος
Πολιτισμοί του Αιγαίου με δυνατότητα διδασκαλίας των πολιτισμών της Εγγύς Ανατολής Σμπόνιας Κωνσταντίνος

Επίκουροι Καθηγητές

Βάκη Φωτεινή
Ιστορία της ΦιλοσοφίαςΒάκη Φωτεινή
Δαμηλάκου Μαρία
Ιστορία της Αμερικανικής Ηπείρου με έμφαση στους νεότερους ΧρόνουςΔαμηλάκου Μαρία
Λαΐου Σοφία
Οθωμανική Ιστορία με δυνατότητα διδασκαλίας Οθωμανικής ΠαλαιογραφίαςΛαΐου Σοφία
Ματαράγκα Καλομοίρα
Αρχαία Ελληνική ΙστορίαΜαταράγκα Καλομοίρα
Σβέρκος Ηλίας
Ρωμαϊκή Ιστορία Σβέρκος Ηλίας
Γιαρένης Ηλίας
Ιστορία της Βυζαντινής ΠαιδείαςΓιαρένης Ηλίας

Λέκτορες

Κράλλη Ιωάννα
Ιστορία του Ελληνιστικού ΚόσμουΚράλλη Ιωάννα
Μαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
Ιστορία ΤέχνηςΜαρτίνη Αιτωλία – Αικατερίνη
Τζάκης Διονύσιος
Ιστορία της Ελληνικής ΕπανάστασηςΤζάκης Διονύσιος

Συμβασιούχοι Διδάσκοντες

Γαλάνη Κατερίνα
Γαλάνη Κατερίνα
Κοτσώνης Αντώνης
Κοινωνική ΑνθρωπολογίαΚοτσώνης Αντώνης
Αλεξάκη Λητώ
ΑγγλικάΑλεξάκη Λητώ
Αρβανιτάκης Κωνσταντίνος
ΠληροφορικήΑρβανιτάκης Κωνσταντίνος
Βασιλείου Φώτης
Βυζαντινή ΙστορίαΒασιλείου Φώτης
Καλαματιανός Ρωμανός
ΠληροφορικήΚαλαματιανός Ρωμανός
Κοκκομέλης Νίκος
ΙστοριογραφίαΚοκκομέλης Νίκος

ΕΕΔΙΠ

Αθανασοπούλου Ιωάννα
Αθανασοπούλου Ιωάννα
Αυγέρη Αγγελική
Γερμανική ΓλώσσαΑυγέρη Αγγελική
Μπότσης Μιλτιάδης
Μπότσης Μιλτιάδης
Στιάστνα Μπλάνκα
Γαλλική Γλώσσα Στιάστνα Μπλάνκα

ΕΤΕΠ

Μπέττχερ Κλάουντια
Μπέττχερ Κλάουντια

Διατελέσαντες Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Γραμματική Αλατζόγλου - Θέμελη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Ευδοκία Ολυμπίτου
Πέτρος Πιζάνιας
Ευάγγελος Πρόντζας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης
Kωνσταντίνος Xρονόπουλος

Ομότιμοι Kαθηγητές του Tμήματος

Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη
Ηλίας Αντωνόπουλος
Ευγενία Βικέλα
Έλλη Γιωτοπούλου - Σισιλιάνου
Κωνσταντίνος Ντόκος
Πέτρος Πιζάνιας
Θεοδόσιος Πυλαρινός
Aύγουστος Σορδίνας
Δημήτριος Σοφιανός
Bασίλειος Σπυριδωνάκης
Δημήτριος Τσουγκαράκης